Autor: prof. dr Milorad Kilibarda
Danas su menadžeri transporta i voznog parka pod stalnim pritiskom da smanje troškove. Generalno gledano to se može postići na različite načine. Neki od mogućih pristupa zahtijevaju velike promjene i značajna ulaganja, za šta dobar broj kompanija još uvijek nije spreman. Drugi pristupi podrazumijevaju kontinualna poboljšanja, bez značajnijeg angažovanja dodatnih resursa i većih ulaganja. U ovu drugu grupu spadaju sistemi za operativno upravljanje transportom i voznim parkom, kao što je Fleet Management System, čija napredna rješenja obezbjeđuju najmanje 10 načina da se smanje troškovi transporta i voznog parka.
Rutiranje transportnih sredstava
Fleet Management System sa softverskim rješenjem za rutiranje transportnih sredstava svakom transportnom ili prevoznom sredstvu dodjeljuje teret, optimalne rute kretanja, isporučna mjesta, redoslijed obilaska lokacija, istovara i isporuke. Sistem obezbjeđuje transportna rješenja, prema kojima se vozila kreću po optimalnim rutama sa najkraćim transportnim putem, najkraćim vremenom transporta uz minimalne prazne vožnje.
Napredni sistemi rutiranja, uzimaju u obzir stanje saobraćaja u realnom vremenu, čime se postiže izbjegavanje gužve, manji broj zaustavljanja na putu, kraća vremena zastoja i čekanja u saobraćaju. Pored toga, sistemi za optimizaciju ruta uzimaju u obzir predikcije saobraćaja prema danima u nedjelji, delu dana, lokaciji unutar gradskog područja i sl. Sve navedeno upućuje na značajne uštede koje se mogu postići pravilnim rutiranjem transportnih sredstava. Nesumnjivo je da rutiranje obezbjeđuje da transport i isporuka robe, odnosno prevoz putnika bude ekonomičniji i efikasniji. Međutim, „ručno“ rutiranje ili neefikasne aplikacije za planiranje ruta često dovode do grešaka, kašnjenja ili netačnih isporuka, što bi se dugoročno moglo pokazati vrlo skupo za kompaniju. Iz tih razloga, potrebno je koristiti Fleet Management System sa naprednim aplikacijama za rutiranje transportnih sredstava. Iskustva pokazuju da ova rješenja obezbjeđuju uštede, koje se kreću i do 30 % ukupnih troškova transporta. Praksa je pokazala da napredno rutiranje vozila u kombinaciji sa sistemom upravljanja i praćenja rada voznog parka može smanjiti od 5 do 20 % potrošnju goriva.
Upravljanje potrošnjom goriva
Troškovi goriva su drugi najveći trošak transporta, poslije troškova radne snage. Troškovi goriva učestvuju od 20 - 25 % u ukupnim troškovima transporta.
Smanjenje potrošnje goriva jedan je od glavnih zadataka bilo kog upravljanja voznim parkom. Da bi ste uštedjeli, morate imati uvid u potrošnju. Savremeni Fleet Management System omogućava mjerenje i praćenje količine goriva u rezervoaru, pad nivoa goriva, kontrolu sipanja i praćenje potrošnje prema pređenom putu i vremenu rada transportnog sredstva. Sistem omogućava značajne uštede u potrošnji goriva.
Upravljanje vremenom
GPS i telemetrijska rješenja u okviru Fleet Management Systema omogućavaju uvid u poziciju i stanje vozila u realnom vremenu. Na bazi tih informacija moguće je upravljati vremenom prevoza robe ili putnika, odnosno vremenom angažovanja i rada vozila.
Cilj je da se u pravo vrieme, prava roba isporuči na pravo mjesto, odnosno da se prava osoba nađe na pravom mjestu i sastanku. Informacije o vremenu pomažu da se efikasnije realizuju procesi transporta, imajući u vidu sve faktore u saobraćaju i okruženju koji mogu usporiti proces, izazvati zastoje, vremenske gubitke i kašnjenja.
Povećanje efikasnosti i produktivnosti
Budući da Fleet Management System transportne zadatke dodjeljuje najprikladnijim vozilima i vozačima, sa pravim vještinama i potrebnim radnim vremenom, to rezultira apsolutno najboljem korišćenju voznog parka i ljudskih resursa. Tako na primjer, kompanije mogu povećati i maksimizirati broj vožnji, odnosno isporuka robe u svakoj smjeni ili povećati broj smjena zbog ušteda u vremenu. Jednostavno rečeno sistem povećava efikasnost i produktivnost vozača i vozila.
Korišćenjem savremenog Fleet Management Systema menadžeri voznog parka dobijaju veću fleksibilnost u upravljanju svojim vozilima i vozačima. Tako na primjer, mogu da pokreću dodatne smjene ili zakazuju uzvratne posjete, preuzimaju praznu ambalažu u istoj smeni i sl. Na taj način se smanjuje potreba za dodatnim angažovanjem vozila i vozača. Zahvaljujući ovim sistemima upravljanja, isti transportni zadaci se mogu ostvariti sa manjim brojem vozila. I ne samo to, već vremenom kompanije shvataju da sa manje vozila mogu postići i bolji rezultat. Nije rijetka situacija da zbog toga i odustanu od prvobitno planirane nabavke i kupovine dodatnih vozila. Naprotiv, zbog povećane produktivnosti dolazi i do smanjenja voznog parka i ako obim posla ostaje isti ili se čak i poveća.
Upravljanje održavanjem voznog parka
Studije i istraživanja koja su, u svetu rađena poslednjih godina, jasno ukazuju na porast troškova održavanja voznog parka. Više je razloga za to. Kako transportna sredstva postaju sofisticirana, njihovo održavanje u vrhunskom stanju postaje sve složenije i skuplje. Jedan od značajnih faktora koji utiče na održavanje je i nedostatak vozača, koji poslednjih godina muči transportno tržište. Kompanije angažuju manje iskusne vozače, a samim tim i vozila imaju manje efikasnu vožnju i više habanja. Pored toga što se menadžeri transporta trude da procijene koliko ih stvarno košta održavanje, istraživanja su pokazala da samo 32 % menadžera ima prave podatke o održavanju. Sa Fleet Management Systemom, značajno se može unaprijediti održavanje voznog parka i smanjiti ukupni troškovi. Sistemsko rješenje vođenja servisne knjižice i troškova održavanja, čini sistem potpuno vidljivim i omogućava ne samo uvid u stvarne troškove održavanja, već i daje sve informacije potrebne za preventivno održavanje.
Održavanje se može zakazati i na osnovu stvarnih podataka o pređenoj kilometraži u realnom vremenu, a ne na određene vremenske intervale. Na primjer, rasporedi održavanja i servisiranja mogu se planirati uz minimalne smetnje u obavljanju osnovog posla. Ako se ovo posmatra zajedno sa rutiranjem gdje se vozila kreću po najkraćim mogućim rutama, voze se optimalno sa manje zaustavljanja i pokretanja, manjim habanjem postiže se sinergijski efekat koji rezultuje značajnim uštedama u direktnim i indirektnim troškovima. Dakle, smanjeno je habanje vozila, produžen životni vijek i sigurnost vozila, uz optimizaciju administrativnih poslova. Telematika, takođe može pružiti informacije o dijagnostici vozila, pružajući uvid u stanje vozila, što omogućava da se vozilo preventivno servisira, prije nego nešto „pođe po zlu“. To svakako pomaže u smanjenju zastoja i troškova popravke. I na kraju sistemsko, umjesto ručnog vođenja održavanja smanjuje nepotrebnu administraciju i ostavlja više posla menadžerima da se bave suštinski važnim poslovima, vezanim za planiranje i upravljanje procesima.
Kontrola brzine
Još jedna velika korist od savremenog Fleet Management Systema je mogućnost praćenja i kontrole brzine kretanja vozila. Brzina na raziličite načine utiče na smanjenje troškova. Tako na primer, direktno utiče na potrošnju goriva, habanje i održavanje vozila i bezbijednost saobraćaja. Istraživanja koja su rađena u Americi su pokazala da svako povećanje brzine za 10%, preko propisane vrednosti, povećava preko 17 % potrošnju goriva. Savremeni Fleet Management Systemi ne samo da omogućavaju da menadžeri prate i analiziraju izvještaje o brzini kretanja vozila, već i da se kroz automatske alarme upozoravaju vozači kada prekorače dozvoljenu brzinu. U suštini sistem omogućava ne samo kontrolu nego i upravljanje brzinom. To kompanijama donosi značajne uštede u potrošnji goriva, održavanju, plaćanju kazni, troškovima saobraćajnih nezoga i sl.
Povećanje bezbijednosti
Svaka vožnja je sama po sebi rizična, a nezgode se događaju čak i najiskusnijim vozačima. Događaju se nezgode koje dovode do: većih kazni zbog saobraćajnih prekršaja, većih premija osiguranja, troškova popravke vozila, zastoja u radu vozila i sl. Tu su i troškovi bolovanja i liječenja voznog osoblja. Savremeni Fleet Management Systemi sa aplikacijom za rutiranje transportnih sredstava, navigacijom, alarmima, praćenjem i kontrolom brzine, načina i stila vožnje u velikoj mjeri doprinose povećanju bezbijednosti u saobraćaju, a samim tim i smanjenju direktnih i indirektnih troškova.
Unapređenje načina/stila vožnje
Menadžeri voznih parkova i transporta redovno se pitaju da li se njihovi vozači ponašaju na način koji nepotrebno povećava troškove goriva, održavanja vozila ili ugrožava bezbednost. Isto tako, postavljaju se pitanja kako unaprijediti stil vožnje i ponašanje vozača kako bi se smanjili i držali troškovi pod kontrolom. Pored navedenog, menadžeri se često pitaju kako da voznom osoblju bude što bezbjednije na putu i da izbjegne stres i prekomerni rad. Odgovore na ova pitanja upravo daje Fleet Management System sa posebnim modulom za ocjenu, praćenje i unapređenje načina i stila vožnje. Ovaj deo redovno prati i modul „eko vožnje“, tj. vožnje koja najmanje utiče na zagađenje životne sredine.
Upravljanje dokumentima, informacijama i administracijom
Fleet Management System omogućava digitalno poslovanje umesto ručnog vođenja posla. Kada se ručno popunjavaju i obrađuju dokumenta to povećava mogućnost grešaka, komplikuje i opterećuje administraciju. Značajano vreme se gubi na administrativne poslove, umesto da se zaposleni posvete suštinskim poslovima upravljanja radom voznog parka. Primena naprednih sistema za komunikaciju, obradu i prenos informacija i dokumenata ne štedi samo vreme administraciji već i voznom osoblju. Kada se sve radi ručno jedan deo vremena vozač gubi upravo na ovim aktivnostima, umesto da se u potpunosti posveti vožnji i stvaranju dodatne vrednosti.
Smanjenje oportutivnih troškova
Transport i rad voznog parka prate i značajni oportutivni troškovi, koji su posledica gubitka ili neobavljenog posla, iz određenih razloga. Uglavnom se radi o nepredvidivim troškovima koje je teško izmeriti, kontrolisati a pogotovo je teško njima upravljati. Kako odgovoriti na pitanja: koliki su troškovi kada osoblje ne radi nakon saobraćajne nezgode; koliki su troškovi vremena izgubljenog dok je vozilo na popravci ili servisiranju; koliki je gubitak prihoda kada su vozilo i osoblje „zaglavljeni“ u saobraćaju; kolika je šteta usljed zakasnele isporuke ili neisporučene robe, propuštenog sastanka i sl. Savremena rješenja upravljanja voznim parkom i transportom, u dobroj mjeri omogućavaju da se izbjegnu određene situacije ili smanje negativni uticaji, to značajno doprinosi i smanjenju navedenih troškova i šteta.
Preduslovi za smanjenje troškova
U kojoj mjeri će se postići navedena smanjenja troškova i uštede, zavisi od samog rješenja i načina njegove implementacije. U suštini, mogu se izdvojiti tri bitna preduslova za uspeh i to:
1. potrebno je izabrati pravo rješenje i pravog provajdera,
2. potrebno je obezbijediti stručnu podršku tima koji implementira rješenja,
3. potrebno je da kompanija i menadžment bude posvećen potpunoj primjeni rješenja.
Ukoliko navedeni preduslovi ne budu ispunjeni neće se ostvariti puni benefiti koje omogućavaju ova rješenja. U praksi nije redak slučaj da su kompanije nezadovoljne uvedenim rješenjem, a uzrok je upravo u tome što nisu stvoreni navedeni preduslovi. Kompanije koje su to sve obezbijedile i sistemski uvele i postavile savremena softverska rješenja ostvaruju značajne uštede u troškovima već od prvih nedelja primjene. Nakon šest mjeseci potpune primjene uštede se kreću od 10 -30 % ukupnih troškova transporta.